FAQ - Odpowiedzi na najczęściej zadawane nam pytania.
Miło nam!

Zależy nam na luźnej atmosferze - dlatego też prosimy przyszłe Młode Pary o zwracanie się do nas per "Ty": Kinga, Hubert - ułatwia to rozmowę i fotografowanie.

Czy posiadacie zezwolenie na fotografowanie w obiektach sakralnych?

Oczywiście oboje ukończyliśmy odpowiedni kurs.

Jesteśmy zdecydowani - co dalej?

Umawiamy się na spotkanie, na którym poznajemy się, ustalamy wszelkie szczegóły i podpisujemy umowę.

Czy trzeba zapewnić Wam transport i nocleg?

Posiadamy własny transport. Noclegu wymagamy jedynie w sytuacjach, gdy miejsce ślubu jest znacznie oddalone od naszego miejsca zamieszkania (Tarnów) lub wymaga tego sytuacja.

Na jakim terenie działacie?

Działamy na terenie całej Polski i UE, ale jak trzeba pojedziemy dalej...

Jesteście oboje podczas reportażu?

Nie ma takiej potrzeby. Chyba że Wasze przyjęcie jest naprawdę duże.

Ile wynosi zadatek?

Standardowo jest to 1000 PLN, płatne przy podpisywaniu umowy lub na konto (Mbank 96 1140 2004 0000 3102 5380 2772).

Mówicie po angielsku?

Oczywiście.

Filmujecie czy tylko fotografujecie?

Jeśli chodzi o śluby, zajmujemy się wyłącznie fotografią, w tym się specjalizujemy. Odradzam korzystanie z opcji "Wszystko w jednym", gdyż już niejednokrotnie widzieliśmy efekty pracy takich "specjalistów". Możemy jedynie polecić kogoś godnego zaufania. Współpraca między profesjonalistami zazwyczaj wygląda nieco inaczej, niż z kimś kto się dopiero uczy. W końcu to jeden z najważniejszych dni w Waszym życiu, nie warto ryzykować.

Ile czekamy na zdjęcia?

W czasie sezonu ślubnego około 2-3 miesięcy, od ostatnich zdjęć. Wkładamy w Wasze zdjęcia sporo pracy, a to wymaga trochę czasu. Można również skorzystać z opcji Ekspres i mieć zdjęcia duuużo, dużo szybciej.

Kiedy płacimy?

Płatność następuje po ostatnich zdjęciach, najczęściej po plenerze.

Czy Państwo decydujecie o miejscach na plener?

Plan zdjęciowy prawie zawsze ustalamy wspólnie z Parą Młodą. Sporadycznie zdarza się, że Para Młoda sama wybiera miejsce, lub że powierza nam całkowicie wyszukanie odpowiednich lokalizacji. Wszystko też zależy od klimatu zdjęć na jaki się zdecydujecie. Nie zawsze też znamy Waszą okolicę, więc liczymy na Wasze sugestie, sami też staramy się zapoznać z miejscem wirtualnie.

Pomysł na plener?

Im bardziej oryginalne tym lepiej. Stare, opuszczone fabryki, budynki, torowiska, stadiony, dziwne konstrukcje, mosty, dachy itp. Nie przepadamy za typowym parkiem, ale zdjęcia na łonie natury nie są nam obce. W zasadzie wszędzie można zdobyć ciekawe ujęcia. Staramy się aby zdjęcia były różnorodne, stąd ich realizacja w kilku różnych lokalizacjach i klimatach. Jeśli macie swoje ulubione miejsca, chcecie nawiązać do swojej pasji, zawodu - wszystko można pogodzić. Plenery wyjazdowe, również te zagraniczne, nie są nam obce. Wszystko zależy od Was.

Kiedy plener i jak długo trwa sesja?

Plener najlepiej w inny dzień niż ślub i wesele. Nie następny po ślubie z wiadomych względów. Odradzamy sesję  plenerową w dniu ślubu, gdyż potrzebujemy na to od 3-6h (czasem dłużej), poza tym zostawiacie gości samych, istnieje możliwość pobrudzenia sukni, może być nieodpowiednia pogoda i światło. Wasz stres też nie pomoże. Aby wykonać ciekawe i różnorodne zdjęcia trzeba odwiedzić kilka miejsc, a na to trzeba czasu. Nie polecamy również zbyt długiego odkładania sesji plenerowej.

Czy na sesji plenerowej musi być taka sama fryzura jak w dniu ślubu?

Niekoniecznie, najlepiej gdy fryzura jest naturalna.

Jaka pora dnia jest najlepsza na zdjęcia plenerowe?

W trakcie cieplejszych miesięcy, zwykle najprzyjemniejsze oświetlenie panuje wcześnie rano i późnym popołudniem (wczesnym wieczorem). Oczywiście można poradzić sobie z ostrym południowym światłem, ale panująca temperatura powoduje raczej kiepskie nastawienie do pozowania, co zwykle ma wpływ na efekt końcowy, dlatego preferujemy godziny późniejsze.

Nasz ubiór?

W dniu ślubu - garnitur lub inny mało rzucający się w oczy ubiór, na plenerze "luźno".

Retuszujecie zdjęcia?

Oczywiście. Każda fotografia poddawana jest mniej lub bardziej szczegółowej obróbce.

W odróżnieniu od fotografów, którzy jeszcze tego samego dnia po północy dostarczają Parom Młodym gotowe fotografie, my zdjęcia prosto z aparatu traktujemy jako półprodukt z którego dopiero powstanie ostateczna fotografia.

Kolorowe czy czarno-białe fotografie?

Ta kwestia jest ustalana indywidualnie przy obróbce fotografii. Wszystko zależy od samych zdjęć. Czasem do zdjęcia pasuje sepia, czasem kolor, do czarno-białych fotografii mamy jednak największy sentyment. Mamy też własne, oryginalne pomysły na edycje zdjęć.

Czym fotografujecie?

Pracujemy najczęściej na profesjonalnych pełnoklatkowych cyfrowych lustrzankach Canon, wyposażonych wyłącznie w najwyższej jakości jasne obiektywy (1.2-2.8) klasy L o ogniskowych od 16-200 mm. Na specjalne życzenie możemy użyć aparatów analogowych mało i średnioobrazkowych. Pamiętajmy jednak że to nie sprzęt, a fotograf wykonuje zdjęcie.

Co fotografujecie podczas ślubu i wesela?

Wszystkie najważniejsze momenty... jesteśmy z Wami od przygotowań poprzez błogosławieństwo, ceremonię oraz wesele i pomiędzy tym wszystkim chwilami, staramy się uwiecznić jak najwięcej emocji i szczegółów, aby te zdjęcia przypominały Wam jak było, nawet po kilkudziesięciu latach, gdy Wasze dzieci i wnuki będą je oglądać. Nie wykonujemy zdjęć tzw. "przy kotlecie" i w sytuacjach krępujących, gdyż nie pozwala nam na to nasze poczucie estetyki.

W jakiej rozdzielczości otrzymujemy zdjęcia na płycie DVD?

W maksymalnej - umożliwia ona samodzielne zlecanie odbitek w zakładzie fotograficznym.

Czy w trakcie reportażu wykonujecie też ustawiane zdjęcia rodzinne lub zdjęcia grupowe?

Tak - jeśli tylko chcecie.

Czy ciemny kościół lub lokal nie jest problemem?

W każdych warunkach, gdzie jest choć odrobina światła da się pracować. Lata doświadczeń, wiedza oraz bardzo dobry sprzęt sprawia że nie sprawia nam to żadnego kłopotu, a wręcz przeciwnie zdjęcia takie mają niepowtarzalny klimat. 

Do której pracujecie podczas wesela?

Zazwyczaj do 1 w nocy, czyli do końca oczepin. To wystarczy...

Wykonujecie Państwo zdjęcia w studio?

Dysponujemy studiem, ale jeśli chodzi o fotografię ślubną uważamy, iż dużo ciekawsze są zdjęcia w plenerze.

top